Biedronka i Lidl skupują plastikowe butelki. Ile można zarobić?
Recykling butelek w Lidlu
W rozmowie z Zieloną Interią, Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska wyjaśniła, że celem stopniowego wprowadzenia tych maszyn do kolejnych sklepów na terenie Polski jest przetestowanie systemu kaucyjnego. Klienci mogą zwrócić do tych maszyn plastikowe butelki i w zamian otrzymują kupon rabatowy, który można wykorzystać przy kolejnych zakupach.
– Celem testu jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej. Przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów – powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz.
Podobne testy i przygotowania do nowych przepisów trwają również w Biedronce, o czym pisaliśmy już pod koniec 2023 roku. Pierwszy recyklomat Biedronki, służący do oddawania pustych butelek z plastiku i szkła, oraz puszek, stanął przy sklepie w miejscowości Skórzewo na ul. Poznańskiej. Jest on ustawiony bezpośrednio przed samym marketem.
Ile można zarobić za zwrot butelek?
W zamian za każdą oddaną butelkę w takim „butelkomacie” klient możne liczyć na 5 groszy rabatu, które zostaną odliczone od jego rachunku za zakupy. Jak łatwo policzyć, by otrzymać upust w wysokości 5 zł, trzeba by umieścić w takim automacie dokładnie 100 butelek. W przyszłości ta stawka ma zostać podwyższona, a póki co program wprowadzania „butelkomatów” do sklepów popularnych sieci ma charakter pilotażowy.
Innowacyjne „butelkomaty” wpisują się w europejskie dążenia do promowania ekologii i zachęcania klientów do recyklingu. To także pierwsze przygotowania do nowych przepisów w tym zakresie, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku i wprowadzą do sklepów w Polsce system kaucyjny znany z innych krajów UE.